15.6" Innolux N156HCA-EAB C4
Brand
Innolux
Size
15.6"
Panel Type
a-si TFT-LCD
Panel Model
N156HCA-EAB C4
General Features
Resolution
1920 X 1080
Brightness
250 cd/m2 (Typ.)
Viewing Angle
89/89/89/89 (Typ.)(CR>=10)
Contrast Ratio
700 : 1 (Typ.) ( Transmission )
Display Colors
16.7M 45% (CIE1931)
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Display Area
344.16 X 193.59(mm)
Display Mode
Normally Black , Transmissive
Lamp Type
WLED 15k Hours
Outline Size
350.66 X 205.25 X 3.05(mm)
Surface
Matte ,Hard coating
Panel Weight
355 g (Typ.)
Response Time
14/11 (Typ.)(tr/td) ms
Signal Interface
eDP (2 lanes) 30 pins
Input Voltage
3.3V (Typ.)
Environment
Operating Temp.: 0 ~ 50°c; Storage Temp.: -20 ~ 60°c;
Specifications
Matte
Wide View Angle
Landscape Type
White LED Backlight
Wide Aspect Ratio
eDP Interface
Full HD
Applications
Laptop
Similar Panels
Similar to 15.6" Innolux N156HCA-EAB C4
having these same features
15.60"
1920 x 1080
30 pins
Outline dimention 350.66 x 205.25 x 3.05 mm