15.6" Innolux N156HCA-EAB
Brand
Innolux
Size
15.6"
Panel Type
a-si TFT-LCD
Panel Model
N156HCA-EAB
General Features
Resolution
1920 X 1080
Brightness
250 cd/m2 (Typ.)
Viewing Angle
89/89/89/89 (Typ.)(CR>=10)
Contrast Ratio
700 : 1 (Typ.) ( Transmission )
Display Colors
16.7M 45% (CIE1931)
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Display Area
344.16 X 193.59(mm)
Display Mode
Normally Black , Transmissive
Lamp Type
WLED 15k Hours
Outline Size
350.66 X 205.25 X 3.05(mm)
Surface
Matte ,Hard coating
Panel Weight
355 g (Typ.)
Response Time
14/11 (Typ.)(tr/td) ms
Frequency
60Hz
Signal Interface
eDP (2 lanes) 30 pins
Input Voltage
3.3V (Typ.)
Environment
Operating Temp.: 0 ~ 50°c; Storage Temp.: -20 ~ 60°c;
Current State
In Production
Specifications
Matte
Wide View Angle
Landscape Type
White LED Backlight
Wide Aspect Ratio
eDP Interface
In Production
Full HD
Applications
Laptop
Similar Panels
Similar to 15.6" Innolux N156HCA-EAB
having these same features
15.60"
1920 x 1080
30 pins
Outline dimention 350.66 x 205.25 x 3.05 mm